تبلیغات
مركز آموزش هیپنوتیزم, تله کینزی, کندالینی, چشم سوم, ریکی, پرواز روح, هاله, هرم انرژی و ... - هارا (شروع و پایان)

با سلام خدمت شما دوست عزیز
من قصد دارم با قرار دادن مطالب مربوط به خودشناسی برای بهتر زندگی کردن شما قدمی بردارم.
در صورت نیاز می توانید با من در تماس باشید.

کانال تلگرامی من: https://t.me/hypnosisfast

ایمیل من: harakat.meta@yahoo.com

حركت ...

جستجو

 

هارا

"وقتی کاری برای انجام دادن ندارید، در سکوت بنشینید و به نقطه درون خود، پنج سانت پایین‌تر از ناف بروید و همانجا بمانید. آگاه شدن از این نقطه به شما کمک زیادی میکند. هرچه بیشتر در این نقطه بمانید بهتر است. ماندن در این نقطه باعث ایجاد تمرکز زیادی در زندگی شما می شود. فقط باید به این نقطه خیره شوید تا شروع به کار کند. بعد از مدتی احساس خواهید کرد که تمام زندگی دور این نقطه میچرخد. زندگی از هارا شروع می شود و در هارا خاتمه پیدا می‌کند. هارا نقطه‌ای است که در آن به تعادل زندگی میرسیم. بنابراین وقتی آگاهی روی هارا متمرکز میشود، تغییرات زیادی در زندگی شروع می شوند. مثلا فکر کردن کمتر می شود چون انرژی در اینجا متمرکز میشود. تمرکز روی هارا باعث ایجاد نظمی در زندگی شما میشود که با زور و فشار نیست.

هرچه آگاهی شما نسبت به هارا بیشتر می شود، کمتر از مرگ و زندگی می‌ترسید. چون این دو از هارا شروع می شوند. وقتی برای زندگی با هارا تنظیم شدید، زندگی‌تان امیدوارانه می شود. امید از این نقطه ایجاد می شود. فکر کمتر، سکوت بیشتر، کنترل کمتر، نظم بیشتر در زندگی و در نهایت امیدواری بسیار و ارتباط قوی با زمین و ریشه دار شدن بیشتر."  (اوشو)

هارا کلمه‌ای ژاپنی است. در زبان ژاپنی، هارا به نقطه‌ای در بدن اشاره می,کند که حدود پنج سانت پایین ناف قرار دارد. در این  نگرش، هارا مرکز ورود انرژی حیاتی یا همان کی به بدن است. برای هارا نام‌های متعددی گفته شده است: تان- تین، دان- تین، چی- چونگ، دریای کی و در برخی موارد اشتباهاً چاکرای دوم.

در بسیاری از تعالیم روحانی شرقی تاکید و تمرکز روی هارا بسیار با اهمیت است. تمرکز روی هارا راهی برای برگشتن به اصل و حضور در بدن‌ فیزیکی است. معنی عبارت تان تین بخوبی این نکته را نشان می دهد: تان یعنی داروی نامیرایی و تین یعنی حوزه. بنابراین در این تعریف هارا، حوزه اکسیر زندگانی است. هارا، مرکز وجود ماست، نقطه سلامتی، انرژی حیاتی و نیرو.

در بدن انسان، هارا مرکز و ریشه است. همانطوری که یک گیاه بدون داشتن ریشه قدرتمند و عمیق نمی‌تواند خود را در زمین، مستحکم نگهدارد، انسانها نیز بدون داشتن ارتباط عمیق با این نقطه به نوعی در زندگی خود گم هستند. اگر دقت کنید هارا دقیقا نزدیک ناف است. ناف نقطه اصلی ورود انرژی و تغذیه در دوران رشد جنینی است. بعد از تولد جنین هارا جای ناف را میگیرد. اگر دقت کنید بچه های کوچک شکم کاملا رها و آزاد دارند و نفس کشیدن آنها نیز کاملا شکمی است. این شکل طبیعی بدن است. نقطه مقابل آن، نگرش غربی ها به فرم بدن است. در فرهنگ غرب، نشانه سلامت است این است که شکم، داخل و سینه جلو باشد بعلاوه قدرت و نیرو در بازوها، دستان و ذهن جای دارد. این امر در دید شرقی برعکس است. در نگرش دنیای شرق قدرت واقعی در هارا جای دارد. برای همین در مورد کار کردن و تقویت هارا تعالیم فراوانی وجود دارد. در تمام ورزشهای رزمی شرق آنچه مهم است توجه داشتن به هارا است و ضربه موثر برای از پای در آوردن حریف انرژی خود را از هارا دریافت می کند. شاید واژه هاراکیری را شنیده باشید. سامورایی ها برای خودکشی هارا کیری می کردند. واژه کیری در زبان ژاپنی به معنی بریدن و قطع کردن است. در هاراکیری، سامورایی خنجر را در هارا وارد کرده و آنرا قطع میکرد.

با تمرکز روی هارا، ارتباط بین بدن (هارا)، احساس (چاکرای قلب) و فکر(ذهن) برقرار می شود. در میان صوفی ها برای بیان جدایی از هارا واژه "دوری" به کار میرود. جالب است که این لفظ در برخی کتابهای غربی نیز آورده شده. در اینجا، دوری به معنی جدا شدن از اصل و خانه است.

هارا و محور آن

 

ما حضور خود را در تماس با هارا کسب میکنیم. منظور از حضور، بودن در لحظه، اکنون و اینجا است. در هارا، هردو جنبه زنانه و مردانه یعنی ینگ و یین حضور دارند. در این حالت شخص هرچیزی را همانطوری که هست میپذیرد و ذهن قضاوت‌گر تعطیل می شود. در این موقع لازم نیست چیزها تغییرکنند تا دوست داشتنی باشند. کارکردن روی هارا، سروری دو جنبه زنانه و مردانه را بطور توام به دنبال دارد. هارا نقطه‌ای است بسیار حساس و آسیب پذیر. خیلی وقتها به هنگام ترس یا درد، ناخودآگاه این ناحیه را لمس کرده یا ماساژ می دهیم. به رفتار حیوانات دقت کنید. حیوانات وقتی با کسی احساس نزدیکی یا امنیت دارند، اجازه می‌دهند تا شخص به شکم آنها دست بزند.

هارا روی محوری قرار دارد که آن را محور یا خط هارا می نامند. خط هارا در ادامه به زمین وصل می شود و ما از این نقطه با زمین ارتباط برقرار می کنیم. در بسیاری از بیماری‌های مزمن، خط هارا دچار انحراف می شود. در نگرش شرقی، مردمی که در یک فرهنگ زندگی می‌کنند، دارای خطوط هارای مشابهی هستند و به همین ترتیب، ملت‌های مختلف دارای هارای مختلفی هستند. بنابراین یک ملت یا یک گروه می‌توانند رنج یا قصدی مشترک داشته باشند.

 

حضور در هارا، حضور در قصد

نتیجه هر کار و عمل، به قصد و نیت ما در موقع انجام آن برمی‌گردد. در مورد هر کاری، آنچه مهم است نیت واقعی ما است. خیلی اوقات در پس یک حرف یا عمل خواسته ای پنهانی وجود دارد. در ظاهر یک چیز گفته می شود یا کاری صورت می گیرد ولی پشت آن قصد و نیت دیگری قرار دارد. این امر شامل بسیاری از روابط و رفتاهای اجتماعی را شامل می شود. شخص چیزی را بیان می کند یا دست به رفتاری می زند که فقط برای همسویی ظاهری با محیط اطراف یا فرار از انتقادهای دیگران صورت می گیرد. اینکه چرا بسیاری از خواسته‌های ما نتیجه نمیدهند یا در روابط خود دچار مشکل هستیم، به همین قصدهای پنهانی برمی‌گردد. در این موارد، آنچه بیان میکنیم یا نشان میدهیم، بکلی با نیت ما متفاوت است. به عبارت دیگر بین قصد و عمل هماهنگی وجود ندارد. در تعالیم شرقی وقتی شخص یاد می گیرد در هارا حضور داشته باشد به نوعی در قصد واقعی خود حاضر است.

در زندگی ما ناهماهنگی بین قصد و عمل نمود بیرونی پیدا می کند. این نمود بیرونی می‌تواند به شکل جر و بحث های بی ثمر باشد. وقتی دونفر باهم جر و بحث میکنند، بدانید که هردو خارج از چیزی هستند که در ظاهر نشان میدهند. بسیاری از ما در حرف یک چیزی می گوییم، دیگران چیز دیگری می فهمند و بعد هم برای خود برداشت دیگری میکنند همه این موارد به دلیل ناهماهنگی بین قصد واقعی و درونی و رفتاری است که از خود بروز می دهیم اگر به تمام موارد اختلاف، ناسازگاری ها و مشاجرات خود توجه کنیم مشاهده می کنیم در همه این موارد یک قصد پنهانی وجود داشته که ریشه تمام این مشکلات در آن نهفته است.

در زبان ژاپنی Hara No AruHito به شخصی گفته می شود که در مرکز است. این شخص همیشه در تعادل، آرامش، بلندنظری و دارای قلبی گرم است. او بدون قضاوت‌های کورکورانه می‌داند چه چیزی درست است. او هرچیزی را همانطوری که هست میپذیرد. او برای هرچیزی که سر راهش ظاهر شود آماده است. او درختی است  که بدون تلاش میوه‌های رسیده و باروری میدهد.