تبلیغات
مركز آموزش هیپنوتیزم, تله کینزی, کندالینی, چشم سوم, ریکی, پرواز روح, هاله, هرم انرژی و ... - خلسه

با سلام خدمت شما دوست عزیز
من قصد دارم با قرار دادن مطالب مربوط به خودشناسی برای بهتر زندگی کردن شما قدمی بردارم.
در صورت نیاز می توانید با من در تماس باشید.

کانال تلگرامی من: https://t.me/hypnosisfast

ایمیل من: harakat.meta@yahoo.com

حركت ...

جستجو

 

خلسه حالت خاصی از آگاهی که بدن در این حالت در خواب عمیق (ریلکسیشن) بوده ولی ذهن کاملاً آگاه و بیدار باشد.

این روشی است که دارای روش‌های گوناگونی از جمله روش طناب روبرت مونرو-روش مرحله بین خواب و بیداری و… است این حالت توام با آرامش خاصی است با فعال شدن اعصاب پاراسمپاتیک با نرمال کردن کنش‌های بیولوژیکی که دارای یک آستانه است و با تمرکز و تلقین ناخودآگاه هم می تواند همراه باشد. خلسه در حالت‌های هیپنوتیزمی و مدیتیشن و ورزش‌هایی با تمرکز ذهن و تجارب روحی متعالی عرفانی همراه هست. حالت ترانس (خلسه منفی) می‌باشد که با تحریک شدید اعصاب سمپاتیک و با تحریک اعصاب و انقباض عضلانی و اظطراب همراه هست. مواردی چون حالت‌های افیونی و رقص‌های تند دراویش و دانس‌های مدرن ترانس وجود دارد. در هر دو حالت خلسه فاصله از -آگاهی- وجود دارد. در خلسه فراهوشیاری و در ترانس اختلال در خودآگاهی است.

یک نوع تقسیم بندی بر اساس کیفیت خلسه است در این حالت خلسه به دو نوع مثبت و منفی تقسیم می شود.

علائم خلسه مثبت :
آن است که همراه با آرامش ، رهایی ، راحتی و سبکی هست.
شخص در این حالت احساس اطمینان دارد نفس هایش عمیق آرام و شمرده است ضربان قلبش آرام و کم ، موزون و هماهنگ است بزاق دهان یک حالت معمولی دارد وضعیت پوست و مو کاملا عادی و طبیعی است و همچنین فعالیتهای سیستم گوارشی و سیستم ادراری هم یک وضعیت کاملا طبیعی و معمولی را دارد خلسه مثبت را بعضی ها تثبیت آرمیدگی تعریف میکنند و همچنین برخی خلسه مثبت را تحت عنوان خلسه « ذتراپیک» بیان میکند.
نقطه مقابل آن خلسه منفی است که به عنوان خلسه «ادترپیک» معرفی شده است که تثبیت انگیختگی شدید آن را معنی می کنند.

علائم خلسه منفی :
همراه با اضطراب ، نگرانی ، دلهره ، تشویش ، ترس و حالتهای منفی است. در خلسه منفی نفس های شخص سطحی و تند می شود, ضربان قلب تند وسریع می شود,‌ بزاق دهان کاهش پیدا می کند بطوریکه دهان خشک می شود, نفس کشیدن و صحبت کردن برای شخص سخت می شود,‌ موهای بدن سیخ و راست می شوند .‌ فعالیتهای دستگاه گوارش کاهش پیدا می کند,‌ مثانه منقبض می شود, شخص احساس ادرار خواهد داشت.
همچنین تغییراتی هم در بعد پزشکی در جنبه فیزیولوژیک بدن ایجاد می شود که قابل رؤیت نیست ولی با آزمایش های خاصی قابل سنجش و اندازه گیری است که بیشتر در مسائل تحقیقاتی کاربرد دارد.
مثلا اینکه در خلسه منفی میزان قند خون افزایش پیدا می کند فشار بالا می رود, میزان گلبول های خون افزایش پیدا می کند میزان کلسیم نسبت به پتاسیم درخون افزایش پیدا می کند همچنین نسبت گلبولهای آدرنالین و تراکم در خون داریم و احتمال اسید شدن PG خون هم وجود دارد.
خلسه منفی همان حالتی است که بعضاً در حیوانات هم به شکل طبیعی پیش می آید چون بعضی ها معتقد هستند که خلسه مختص انسانها است و عده ای هم می گویند نه خلسه در حیوانات هم می تواند ایجاد شود آن خلسه ای که به طور طبیعی در حیوانات ایجاد می شود همان خلسه منفی است هرچند که عده ای معتقد هستند می شود حیوانات خانگی را با شیوه های خاص در خلسه های مثبت هم فرو برد.
درخلسه برخی از دانشمندان موفق شدند گروهی از سگ های خانگی را توی فلسه مثبت فرو ببرند و نشانه های خلسه مثبت که همان چیزی که در انسان هست در سگ ها بروز کرد.
در کل در مورد انسان گفته میشود خلسه مثبت شبیه رفلکسهای سیستم عصبی پاراسمپاتیک و خلسه منفی رفلکسهای سیستم عصبی سمپاتیک است که سایرین را توصیه می کینم که در مورد فعالیت سیستم عصبی و همچنین بخش پاراسمپاتیک و سمپاتیک مطالعاتی داشته باشند.
مختصری اشاره می کنیم که سیستم عصبی سمپاتیک زمان و شرایط خاص و در اضطراب ها و ترسها و حوادث فعال می شود بدن را تغییر می دهد به گونه ای که بتوان آن بحران اضطراب و استرس را تحمل کند وقتی این حالت خاص برطرف شد پاراسمپاتیک می آید و بدن را به حالت عادی و طبیعی خودش برمی گرداند.

تقسیم بندی دیگر خلسه:
این تقسیم بندی براساس عامل بوجود آورنده است دراین حالت خلسه را به چهار نوع تقسیم بندی می کنند:
۱-خلسه مرضی: که معمولا به دنبال بیماری ها و امراض در شرایط خاصی حاصل می شود مثل مواقعی که شخص دچار تب شدید می شود توی خلسه فرد می رود این نوع خلسه غیرقابل کنترل و غیرارادی است.
۲- خلسه دارویی: انواع داروی مسکن و آرامش بخش و خواب آور و همچنین داروهای بی حسی و بی هوشی ایجاد حالت های شبیه خلسه می کند با درجات و عمقهای متفاوت. عده ای ترکیبات موادمخدر را در همین گروه قرار می دهند ومعتقد هستند که خلسه با مواد مخدرهم ایجاد می شود و مواد مخدر هم جزء همین خلسه دارویی میدانند (توضیح کاربردی). اینکه زمانی که افراد به هر دلیلی به سمت مواد مخدر می روند بعد از یک بار تجربه جذب می شوند و در آن اعتیادشان پابرجا می شود حالا چرا روز اول به سمت اعتیاد رفته اند و چرا با اولین تجربه دست نمی کشند و باز هم به دنبال آن کار می روند یک دلیل آن همین است که شخص با مصرف مواد مخدر در یک حالت شبه خلسه فرو می رود البته این خلسه ای که آنها تجربه می کنند یک خلسه ای بسیار پست و نازل و پایین است به هرصورت این حالت خلسه یک لذتی به آنها می دهد که باز هم این قضیه را تکرار می کنند.
هر چند که با تکرار کم کم از این حالت احساس لذت که از خلسه می بردند کم و کمتر می شود و حالت لذت کامل از بین می رود و همین جا توصیه می کنم که از شیوه هایی که بر ترک اعتیاد در متافیزیک شدیداً توصیه می شود همین است که ما ضمن ترک به آنها یاد بدهیم که چطور می توانند با شیوه های طبیعی با تمرین ها و تکنیک های متافیزیک تئوری خلسه بدانند آن هم خلسه خوب و مثبت زیبا بدون هیچ عارضه و مشکلی ، در واقع بتوانند این نوع خلسه ها را جایگزین آن خلسه های پست و نازل در اعتیاد کنند و این شیوه کمک بسیار زیاد به ترک معتادان خواهد کرد.
٣-نوع سوم خلسه: خلسه محیطی است که بدلیل غیر معمولی بودن و غیر طبیعی بودن محیط ایجاد می شود برای مثال اگر یک محیط فوق العاده زیبا و قشنگ و رویایی باشد و اگر یک محیط فوق العاده ترسناک و وحشتناک باشد و یک محیط بیش از حد غیرطبیعی و غیر معمولی باشد شخص با قرار گرفتن در آن محیط و دیدن آن محیط توی خلسه فرو می رود.
مثال: وقتی که ما وارد یک واحد مسکونی می شویم یک ذهنیت خاص داریم و منتظر یک تصویر و چیدمان مشخص هستیم اگر چیدمان یک منزل فوق العاده متفاوت باشداز سایر منازل شخصی ، به خلسه فرو می رود اگر شخص در یک طبیعت بسیار زیبا و رویائی قرار گیرد خود به خود توی خلسه فرو می رود.
یک نکته بسیار مهم که در دل این موضوع نهفته است این هست که افرادی که به شکل حرفه ای سازمان یافته و برنامه ریزی شده محافل و مجالس فساد تشکیل می دهند و جوانان را به سمت این محافل جذب می کنند از همین حربه استفاده می کنند.
فطرت جوانان پاک است و هیچ علاقه ای به محافل و مجالس فساد ندارند اگر هم به دلایل مختلفی از این محافل دست پاک کنند شدیداً منزجر و زده خواهند شد و جذب نخواهند شد و تسلیم اتفاقاتی که در آن محفل می افتد نخواهند شد.
ولی طراحان مجالس فساد و منکرات یا به تجربه فهمیده اند یا اینکه به طور سازمان یافته به آنهامنتقل کرده اند و مجالس و چیدمان محیط و وضعیت را به گونه ای عجیب و غریب و جذاب طراحی می کنند که جوان وقتی وارد محیط می شود در خلسه فرو می رود در آن حالت هر نوع پیشنهادی و صحبتی و کاری از کسی بخواهند چون در خلسه است و تلقین پذیری بالا است انجام می دهد و غافل از اینکه فردا خودش هم از کار خودش پشیمان خواهد شد.
۴-نوع چهارم خلسه:‌ خلسه تلقینی است که بر اثر تلقین چه تلقین کلامی و چه تلقین فکری ایجاد می شود مثل خلسه هایی که در بعضی از تکنیک های هیپنوتیزم ایجاد می شود.
خلسه حالتهای دیگری هم دارد هرچند که برخی از این حالتها مستقیماً ارتباط با کار ما درمتافیزیک نداشته باشد ولی به لحاظ کاربردی بودن آن به خصوص در مورد جوانان حتما باید اشاره شود.
یکی اینکه کودکان اساسا از بدو تولد تا سن پنج سالگی دریک حالت شبه خلسه هستند به گونه ای می شود گفت که کودک تا سن پنج سالگی در خلسه است و تمام وقت در این حالت قرار دارد به همین خاطر هم کودکان تلقین پذیریشان فوق العاده بالا است واز همه چیز بزرگترها بخصوص پدر و مادر به شدت تأثیر می گیرند از حرف و کلام و برخورد و رفتار حتی از پوشش و حرکات بزرگترها تلقین می گیرند و تلقین می پذیرند.
به همین خاطر هم معتقد هستیم اگر یک پدرو مادر تا سن پنج سالگی از همین مطلب کمال حسن استفاده را برای تربیت و آموزش کودک ببرند و دیگر سالهای بعداز آن خیالشان کاملا راحت است و همچنین معتقد هستیم که آن چیزی که فرد در سن بزرگسالی نشان می دهد همه ماحصل رفتار و برخوردی است که این رفتار بر آن تأثیر گذاشته است تأثیر بسیار شدید که چهره واقعی او را ساخته است.
توصیه می کنم که والدین به شدت مواظب برخوردها و رفتار خودشان با کودکانشان باشند .

بزرگان که فرموده اند:
«وقتی تنها هستید مواظب احوال خودتان باشید وقتی در خانواده هستید مواظب اخلاق باشید مواظب زبان خودتان باشید». که ما به حق باید در مواجه با کودکانمان مواظب همه چیزمان باشیم.
نکته دوم اینکه: انسان وقتی که ضربه های روحی می خورد پشیمان خواهد شد در حالتی مثل خلسه فرو می رود که حالا فلسه مرضی هم اشاره کردیم به همین نکته عنایت دارد.
باید اضافه کنیم که بحرانهای روحی هم همین تأثیر را اعمال میکند بحران های روحی هم شخص را توی فلسه خود می برد ضربه های روحی هم شخص را توی فلسه فرو می برد.
نکته کاربردی که در این موضوع نهفته است این است که زمانی که انسان به هر دلیلی بیش از حد خوشحال شود و یا بیش از حد ناراحت شود این هم حالتی مثل خلسه است مثلا در کنکور دانشگاه قبول می شود رتبه کنکورش خیلی عالی می شود مثلا رتبه کنکورش یک رقمی می شود اینقدر خوشحال می شود توی یک حالتی شبیه خلسه فرو می رود یا هر اتفاق خوشحال کننده دیگری نقطه مقابلش جوانی که فوق العاده ناراحت شود یک عزیزی را از دست بدهد خبر غمناکی بشنود فوق العاده ناراحت شود آن هم شبیه خلسه است.
در این خلسه ها هم تلقین پذیری فوق العاده افزایش پیدا
می کند به همین خاطر در این حالتها باید خیلی خیلی مواظب جوانان بود چون به شدت در معرض آسیب هستند و ناهیان منکرات هم به شکل حرفه ای کار می کنند فهمیده اند که اگر بخواهند جوانی را تحت تأثیر قرار بدهند باید دراین لحظات به آن نزدیک شوند که بتوانند بر آن نفوذ کنند.
حالت سوم یا نکته سوم:
تلقینات عادی و معمولی هم که درعوام جامعه هم رایج است ایجاد خلسه می کند مثل همانی که خودمان در جامعه دیدیم می گویند فلانی گوشی است یعنی هر چیزی در گوش او بگویند می پذیرد در واقع آن چیزهایی که در گوش شخص بیان می شود و تکرار می شود وبرایش صحبت
می کنند ؟ اثری شبیه خلسه می گذارد و تلقین پذیری شخص را افزایش می دهد و در نهایت اینکه تکنیک های هیپنوتیزم هم در هر شکل چه از تلقین آن استفاده شود چه نشود باز هم تکنیک های هیپنوتیزم در کل شخص را در خلسه فرو
می برد خلسه ای که در اثر تکنیک های هیپنوتیزم ایجاد
می شود با همه حالتهای قبلی متفاوت است و چند تفاوت اساسی و کلیدی دارد.