تبلیغات
مركز آموزش هیپنوتیزم, تله کینزی, کندالینی, چشم سوم, ریکی, پرواز روح, هاله, هرم انرژی و ... - آلفا (امواج مغزی)

با سلام خدمت شما دوست عزیز
من قصد دارم با قرار دادن مطالب مربوط به خودشناسی برای بهتر زندگی کردن شما قدمی بردارم.
در صورت نیاز می توانید با من در تماس باشید.

کانال تلگرامی من: https://t.me/hypnosisfast

ایمیل من: harakat.meta@yahoo.com

حركت ...

جستجو

 

امواج آلفا

آلفا سطحی از امواج مغزی است که فرکانس آن نصف فرکانس امواج مغز در حالت بیداری کامل است. می دانیم که فرکانس امواج مغزی، در حالت بیداری کامل از ۱۴ تا ۲۱ سیکل در ثانیه است که آن را سطح امواج بتا می گوییم. زمانی که در بستر قرار گرفته و به خواب می رویم، فرکانس این امواج کاهش می یابد. در حالتی که ما با آسودگی و با چشمانی بسته در رختخواب خود می آرامیم، فرکانس امواج مغزی به ۷ تا ۱۴ سیکل در ثانیه کاهش می یابد که این همان سطح آلفاست ـ یعنی حالتی از یک خواب سبک. وقتی که به تدریج خوابمان عمیقتر می گردد، نزول امواج مغزی از این هم بیشتر می شود که این حالت تتا نامیده می شود و فرکانسی بین ۴ تا ۷ سیکل در ثانیه دارد. در عمیق ترین حالت خواب، فرکانس امواج مغزی ۴ سیکل در ثانیه و پایینتر است که آن را دلتا می گویند. در حالتی که امواج مغزی آلفا فعال هستند، احساسات طبیعی راحتی، صلح، صفا و آرامش سراسر وجود ما را فرا می گیرد.

آلفا یکی از چهار موج اصلی مغز (دلتا، تتا، آلفا و بتا) است که در دستگاه ثبت امواج مغز به چشم می خورد. این امواج، ولتاژهای الکتریکی را در مغز به نوسان درمی آورند اما ولتاژ آنها بسیار پایین است. (چند میلیونیم ولت) نوسان امواج آلفا حدود ده بار در ثانیه و محدوده آن 8 تا 13 دور در ثانیه است. «آلفا» اولین حرف الفبای لاتین است و به این دلیل اسم این موج را آلفا گذاشتند که اولین موج کشف شده از 4 موج مشخص مغز است. (کشف شده در حدود سال 1908 میلادی، توسط روانشناسی به نام «هانس برگر») تاکنون هزاران دانشمند، به مطالعه امواج مغزی پرداخته اند بنابراین اطلاعات زیادی در این مورد که موج آلفا چیست و چه چیز باعث ظاهر و ناپدید شدن آن در مغز ما می شود، در دست است.

درست متوجه شدید، آلفا ظاهر و ناپدید می شود. به طور مثال، هنگام خواب عمیق هیچ آلفایی وجود ندارد، همچنین زمانی که فرد تحت تاثیر عصبانیت یا ترس شدید قرار دارد نیز هیچ موج آلفایی در کار نیست. هر یک از چهار موج اصلی مربوط به سطح متفاوتی از آگاهی است و هرکدام فواید جداگانه ای دارد.
هرگاه توانایی به جریان انداختن موج مغزی مورد نیازمان را نداشته باشیم، دچار مشکل خواهیم شد. به طور مثال اگر نتوانیم امواج دلتا و تتا را به جریان بیندازیم، دچار بی خوابی می شویم. از طرفی دیگر کسانی که می توانند در هر موقعیت، امواج مغزی مناسب با آن موقعیت را به جریان اندازند، افراد مستعدی محسوب می شوند. چهار موج اصلی مغز را می توان به چهار دنده یک اتومبیل تشبیه کرد. موج دلتا (آهسته ترین موج) دنده اول است. تتا دنده دوم، آلفا دنده سوم و بتا دنده چهارم است.
همان طور که در رانندگی هیچ دنده ای وجود ندارد که برای تمام موقعیت ها مناسب باشد، هیچ یک از امواج مغزی هم مناسب تمام موقعیت های زندگی نیست. اگر یکی از دنده های اتومبیل ما از کار بیفتد و یا استفاده از آن را فراموش کنیم، دچار مشکل می شویم. به طور مثال اگر با دنده یک شروع به رانندگی کنیم و بعد مستقیماً به دنده چهار برویم (یعنی دنده دو و سه را از قلم بیندازیم) مصرف بنزین پایین می آید و البته مبلغ قبض های تعمیر اتومبیل بالا می رود.

در مورد مغز ما هم همین اتفاق می افتد. متأسفانه بیشتر افراد دنده های دو و سه مغز خود (تتا و آلفا) را از قلم می اندازند. نتیجه این چنین راندن مغز، بهره برداری پایین و پرداخت ویزیت های بالای پزشکی است. چطور؟ با یک مثال می توان چگونگی این اتفاق در زندگی روزانه را شرح داد. مردم اغلب با زنگ ساعت به طور ناگهانی از خواب عمیق (دلتا) بیدار نمی شوند بلکه می پرند و فوراً از دیر رسیدن به سر کار احساس اضطراب و نگرانی می کنند (بتا). آنها پس از یک خواب ناکافی سعی می کنند با نوشیدن قهوه و جذب کافئین خود را بیدار (بتا) نگه دارند. کافئین امواج تتا و آلفا را متوقف می سازد و باعث تقویت موج بتا می شود. آنها تمام مدت روز تحت فشار و اضطراب، کار می کنند (بتا، بتا و باز هم بتا)، تا هنگام شب که خسته و از پای درآمده به خواب عمیق (دلتا) می روند و زمان بسیار کمی را به استراحت، شل کردن عضلات و احساس آرامش (آلفا و تتا) می پردازند. بدین ترتیب بیشتر مردم، ذهن خود را به طور ناگهانی و اجباری از مرحله دلتا به بتا انتقال می دهند و سپس دوباره به مرحله دلتا برمی گردند. ایجاد موج آلفا مهارت ذاتی مغز ما است، اما یکی از پیامدهای شیوه پراضطراب زندگی امروز این است که ما تولید امواج مغزی تتا و آلفا را فراموش می کنیم و بدین ترتیب قربانی نگرانی و بیماری های ناشی از اضطراب می شویم. نگرانی و فشار عصبی به شدت از قدرت سیستم ایمنی بدن می کاهد. بنابراین داشتن امواج آلفای بیشتر می تواند به معنی نگرانی کم تر و در نتیجه سیستم ایمنی قوی تر باشد و این به نفع هر کسی است.

موج آلفا به خلاقیت فرد هم کمک می کند.
دانشمندان نشان داده اند که امواج مغزی افراد خلاق با افراد عادی و غیرخلاق تفاوت دارد. مغز انسان برای داشتن الهامات خلاق باید قادر به ایجاد مقدار زیادی امواج آلفا، عمدتاً در ناحیه چپ مغز باشد. این افراد می توانند برای حل مسائلی که با آن برخورد می کنند، امواج آلفای تولید شده را به کار گیرند. مردم عاری از خلاقیت، وقتی با مسئله ای مواجه می شوند، نمی توانند امواج آلفای بیشتری تولید کنند و به این ترتیب نمی توانند ایده های خلاق داشته و از پس حل مسائل برآیند. بنابراین هرگاه کسی بینش یا الهامی داشته باشد، می توان حدس زد که مغز او در آن زمان بیش از حد معمول امواج آلفا تولید کرده است.
یکی از تفاوت های عمده بین قهرمانان ورزشی و ورزشکاران مبتدی، تفاوت در امواج مغزی آنان است. درست پیش از اینکه یک قهرمان تیراندازی بهترین شلیک خود را بکند، یک سری موج آلفا در قسمت چپ مغز او تولید شده است. چند هفته مطالعه بر روی افرادی که مشغول آموزش تیراندازی بودند نشان داد که با پیشرفت شان در تمرینات، به تدریج میزان موج آلفا در سمت چپ مغز آنها بیشتر می شود و این میزان از امواج در نوآموزان تیراندازی وجود ندارد بلکه میزان آن به تدریج افزایش می یابد.